white border
ESC Home  |  Canacoll Home  |  Role  |  History  |  CanaColl  |  Units  |  Index  
JAM banner link to ESC website link to ESO website go to JAM2008 homepage

Program Schedule
as of 13:00, October 9, 2008

This schedule is very dynamic; please keep checking back for changes.

Click on the Papers/Symposia/Competition names to see the individual schedules.

DAY FUNCTION START END

FRIDAY  17th
  AAFC Biological Control Working Group Meeting
8:30
17:00
SATURDAY  18th
  Initial ESC Governing Board Meeting
8:30
17:00
Biology and Biological Control of Established Invasive Plants in Canada External Symposium - Rob Bourchier
8:30
17:00
SUNDAY  19th
  Registration and Audio Visual Room (open for uploading)
9:00
19:00
ESO Incoming and outgoing board meeting
8:00
12:00
Opening Session, ESC Awards, Gold Medal Address, Plenary Session
13:00
18:00
Introduction - John Huber, Terry Shore, Rebecca Hallett, Paul Fields (introducing Gold Medal recipient)
13:00
13:30
Gold Medal Recipient Address - Bernie Roitberg: Think broad, focus sharp.
13:30
 14:00
Plenary Session - Moderator: Jeff Skevington
14:00
17:00
Maydianne Andrade - Sexual selection drives plasticity in an extreme mating system. 14:00 14:45
Coffee break 14:45 15:15
John Heraty - Passion for parasitoids: 30 years with eucharitids. 15:15 16:00
Dan Janzen - How to DNA barcode the tropical wild world and endow it as well; the Area de Concervacion Guanacaste example from northwestern Costa Rica. 16:00 16:45
Closing Comments 16:45 17:00
Canadian Forum for Biological Control
18:00
19:00
Student Mixer
19:00
20:00
General Reception
20:00
22:30
MONDAY  20th
  Registration and Audio Visual Room (open for uploading)
7:00
19:00
President's Prize Competition (PP1) - Forestry and Systematics; Moderator: Jade Savage
8:00
12:00
Insect Pests of Grapevine Symposium - Coordinators: C. Olivier and C. Vincent
8:15
12:00
Graduate Student Symposium - Coordinators: Chris Borkent and Greg Smith
9:00
12:00
Coffee break
10:00
10:30
Poster Session
10:30
12:00
Editorial Board Meeting
12:00
14:00
Exhibitors
8:30
18:00
Silent Auction
8:30
18:00
President's Prize Competition (PP2) - Ecology; Moderator: Gary Gibson
13:00
18:30
President's Prize Competition (PP3) - Biodiversity; Moderator: Owen Lonsdale
13:00
18:00
Celebrating 60 years of Research Collaboration Between CABI and Canada Symposium; Moderator: Peter Mason
13:00
17:00
Coffee break
15:00
15:30
ESC Annual General Meeting
16:30
18:00
ESC Final Governing Board meeting
18:00
18:30
Presidents reception
20:15
22:15
CABI Anniversary
18:00
20:00
TUESDAY  21st
  Registration and Audio Visual Room (open for uploading)
8:00
19:00
Poster Session 
8:00
19:00
Contributed Papers - Ecology; Moderator: Peggy Dixon
8:15
12:00
Canadian Insect Collections – Their Role in Support of National and International Biodiversity Research Symposium; Coordinator: Steve Marshall
8:40
11:15
Contributed Papers - Agriculture; Moderator: Juliana Soroka
8:00
12:00
Coffee break
10:00
10:30
ESO Annual General Meeting
12:00
13:00
President's Prize Competition (PP4) - Agriculture, Physiology and Education; Moderator: Shi-you Li
13:00
18:00
Contributed Papers - Systematics and Conservation; Moderator: Matt Buck
13:00
17:15
Contributed papers - Forestry and Agriculture; Moderator: Kevin Floate
13:00
17:00
Coffee break
15:00
15:30
Cash Bar
18:00
19:00
Banquet  (includes presentation of Criddle Award)
19:00
22:00
Heritage Lecture - Stewart Peck - Canadian entomologists: exploring global insect diversity.
20:30
21:30
WEDNESDAY  22nd
  Registration and Audio Visual Room
8:00
19:00
Biological Survey of Canada Symposium; Coordinator: Andrew Smith
8:00
9:45
Invasive Species Symposium; Coordinators: Hume Douglas and Vasily Grebennikov
8:15
12:00
Digital Entomology (Biodiversity Informatics) Symposium; Coordinator: David Shorthouse
8:15
12:00
Coffee break
10:00
10:30
Biological Survey of Canada
13:00
18:00
THURSDAY  23rd
Biological Survey of Canada
9:00
18:00

* External tour to the Central Experimental Farm